Utrata węchu spowodowana przez COVID-19 może... zmniejszać ochotę na seks
Zmysł węchu to jeden z kluczowych zmysłów człowieka. Szacuje się, że przeciętnie jesteśmy w stanie odczuwać 10 tysięcy zapachów! Nie jest to tak duża liczba jak u zwierząt, które mają zmysł węchu dużo bardziej rozwinięty, ale i u ludzi odgrywa on istotną rolę. Reguluje wydzielanie śliny, jest istotny przy spożywaniu pokarmów, a także... ostrzega przed niebezpieczeństwem. Oprócz tego węch jest ważnym czynnikiem, który wpływa na nasze zachowania seksualne.
Funkcje węchu
Przez wiele lat naukowcy nie zastanawiali się nad funkcjami węchu w ciele człowieka. Później okazało się, że jest to jeden z ważniejszych zmysłów dla ludzi, który wpływa na wiele naszych codziennych zachowań. Jakie funkcje odgrywa węch?
- pozwala nawiązać więź między mamą a noworodkiem – dziecko rozpoznaje mamę po zapachu i czasem wystarczy, by mama wzięła je w ramiona, a ono od razu przestaje płakać i czuje się bezpieczne
- odgrywa istotną rolę przy spożywaniu pokarmów (a także wybieraniu ich – jemy to, co nam ładnie pachnie)
- reguluje wydzielanie śliny
- pozwala rozpoznać zagrożenie
- wpływa na relacje intymne i kontakty seksualne
Węch a relacje intymne
Zmysł węchu jest bardzo ważny w relacjach intymnych między ludźmi. Odpowiada za podniecenie seksualne oraz wpływa na chęć podejmowania kontaktów intymnych. Przyjemny zapach, który nam się podoba, wpływa na nasze postrzeganie drugiej osoby i sprawia, że zaczynamy mocniej się nią interesować. Jeśli ktoś ładnie pachnie, zmienia się nasza ocena tej osoby, która zaczyna nam się wydawać bardziej atrakcyjna.
Węch a COVID-19
Utrata węchu i smaku jest częstym objawem COVID-19. Wielu chorych rozpoznaje zakażenie koronawirusem po nagłej utracie powonienia. Co więcej, zmysł węchu wraca bardzo powoli, może to zająć nawet kilka miesięcy. Mimo że po chorobie pacjent już wrócił do zdrowia, dalej może nie odczuwać żadnych zapachów i nie czuć smaku zjadanych potraw.
Taka utrata powonienia wpływa negatywnie na codzienne życie. Z badań wynika, że utrata węchu po COVID-19 może także przyczyniać się do ograniczenia kontaktów seksualnych i zmniejszenia odczuwanej satysfakcji.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.